Незаконосъобразни са били решенията на Общинската избирателна комисия да прекратени предсрочно пълномощията на избраните кметове на град Бяла черква и на село Върбовка. Това казва Върховния административен съд с две отделни решения, взети от два различни състава. ОИК е осъдена да изплати разноските по двете производства в общ размер на 2500 лева. Казусите започнаха от 9 януари т.г., когато ОИК излезе с решения, че обезсилва избирането на Георги Терзиев и Антон Антонов и прекратява правомощията им. Според ЗМСМА кметовете на кметства не могат да извършват търговска дейност, да бъдат управители в търговски дружества или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им. След получени сигнали, ОИК установява, че към датата на избирането му Георги Терзиев е бил член на управителния съвет на една кооперация и член на контролните съвети на други две кооперации, а Антон Антонов е едноличен собственик на капитала и управител на частна фирма. Комисията изрично отбелязва в решенията си за всеки от кметовете, че „същият е предприел действия пред Търговския регистър към Агенция по вписванията за заличаване…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Детски площадки и кътове за отдих са изградени в с. Вишовград и в с. Димча. Официалното откриване на двата обекта направиха кметът на община Павликени, заместник областният управител Мастън Мастънов и управителят на строителната фирма инж. Иван Трайков. В прерязването на лентата участваха и кметовете на двете села – във Вишовград - Иван Маринов и в Димча - Иваничка Колева. „Обществените зелени площи, които също откриваме днес, са символ на нашата грижа за всички жители – млади и стари, а новите детски площадки са място, където децата ни ще играят, ще се учат, ще създават приятелства и ще растат щастливи и здрави. Важно е да осъзнаем колко значима е тази инвестиция в бъдещето на жителите на две от най-малките села в нашата община“, каза кметът инж. Емануил Манолов. Обектите са част от цялостния проект „Рехабилитация на обществени зелени площи, детски площадки и площадно пространство в населените места на община Павликени - с. Вишовград и с. Димча”, финансиран по Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. чрез Подкрепа за местно развитие по LEADER, по процедура на Местна инициативна…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Призови класирания за младите футболисти от ОФК “Павликени” от турнира „Купа Южно Черно Море 2024”. Децата от ОФК “Павликени” взеха участие в престижния международен турнир „Купа Южно Черно Море 2024”. Шестнадесетото издание на турнира се проведе в гр. Обзор в периода от 18.08 до 24.08. Местният тим участва с четири генерации – „Футбол7“, „Футбол9“, „Футбол11“ и деца 2009 г. Състезателите от набор 2009-2010 г. и набор 2014 г. спечелиха първи места и се завърнаха със златни медали и купи. В победния си път към медалите в групата деца 2009 г. ОФК „Павликни“ победи ФК "Сливен" (Сливен), ФК "Розова долина" (Казанлък), ФК „Кагул” (Молдова), ФК „Рилски спортист-Самоков”, ПФК "Черно море". В другия финал нашите момчета от „Футбол 7“, набор 2014 г., победиха ФК "Пирдоп" с 3:1. Отборите „Футбол9“ и „Футбол11“ завършиха на четвърто място в своите групи. Успехите на младите футболисти са плод на усърдните тренировки под наставничеството на треньорите Димо Атанасов и Карол Каролов. „Купа Южно Черно Море 2024” включваше и волейболен турнир. Първи в категорията за юноши, родени 2007-2008 г., се класира СКВ "Павликени".
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
В изпълнение на Решение № 212 от 29.08.2024 г. на Общински Съвет, гр. Павликени, Общински съвет – Павликени открива процедура за определяне на съдебни заседатели за Районен съд – Павликени по реда на Закона за съдебната власт при следните правила за нейното провеждане: I. Кандидати за съдебни заседатели могат да бъдат дееспособни български граждани, които отговарят на изискванията на чл. 67, ал. 1 и ал. 3 от ЗСВ, както следва: 1. За съдебен заседател може да бъде избран български гражданин, който: 1. е на възраст от 21 до 68 години; 2. има настоящ адрес в община, която попада в рамките на съдебния район на Районен съд - Павликени; 3. има завършено най-малко средно образование; 4. не е осъждан за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията (това обстоятелство се установява служебно от комисията съгласно чл. 68, ал. 4 от ЗСВ); 5. не страда от психически заболявания. 2. Съдебен заседател не може да бъде лице, което: 1. е съдебен заседател в друг съд; 2. е общински съветник от съдебния район, за който е избран; 3. участва в ръководството на политическа партия, коалиция или…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
59 000 литра бутилирана минерална вода получи Община Павликени от Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“. Количеството вода беше доставено с три камиона един ден след решението на Министерски съвет от 26.08.2024 г. Помощта идва след отправено искане от кмета на община Павликени във връзка с обявеното бедствено положение в три населени места – с. Димча, с. Лесичери и с. Сломер, поради трайно засушаване и намален дебит във водоизточниците. Община Павликени е една от трите български общини, които са подпомогнати, заедно със Смядово и Белене. При получаването на водата присъстваха кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов и директорът на ТД „Държавен резерв“ – В. Търново Никола Костадинов. Предоставените количества вода са в разфасовки от 10 литра и ще помогнат за задоволяване нуждите на жителите в бедстващите села. Раздаването на тубите се организира от кметствата по населени места и започна от сряда, 28 август. Поради ограничените възможности за съхранение в кметствата, част от предоставената бутилирана вода е на склад в Павликени и ще бъде периодично доставяна в трите села. Информация за реда на раздаването се предоставя от кметствата.
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
На 28 август 2024 г. приключи лятната образователна програма на Исторически музей-Павликени - „Музейно лято 2024“. Децата на Павликени и околността имаха възможност да се включват в занятия в Античния керамичен център край Павликени всяка сряда в периода от 1 до 30 август. Инициативата привлече малки и големи от Павликени и околните села, от Велико Търново и региона – имаше деца, добре запознати с обекта, имаше и такива, които за пръв път се докоснаха до магията му. Редовни посетители, гостенчета на баба и дядо – всички те участваха с ентусиазъм и настроение в занятията, организирани от музейните специалисти. „Музейно лято '24” e образователна инициатива на Исторически музей-Павликени, която има за цел опознаване на културно-историческото наследство в община Павликени, но и предлагане на полезни летни занимания за децата, съчетани с много смях и игри в Античен керамичен център. При първото занимание децата се разходиха из останките на античната вила, разгледаха керамичните пещи и научиха повече за хората, живели тук преди две хиляди години. По време на обиколката събраха различни листа от растящите тук дървета и с тяхна помощ сътвориха шарени рисунки…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира VI- то издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica). Откриването ще бъде на 7 септември, от 10,30 ч. часа, в Античен керамичен център край Павликени. Античният фестивал ще отведе публиката на пътуване към античното минало на региона чрез изключително вълнуваща и богата програма, със специалното участие на Група за исторически и антични възстановки „ Първи италийски легион“ – гр.Свищов, които ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени. В рамките на фестивала керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от талантливи майстори-грънчари като майстора-грънчар Захари Иванов, който ще покаже пред публика своето майсторство и работа с крачно грънчарско колело. Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона- Винарска изба Върбовка, която печели все повече отличия и награди за своите уникални вина. В същото време ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Премиерата на първия документален филм, който показва непознатото културно-историческо наследство на павликенския край се състоя в Павликени. В сградата на НЧ „Бартство-1884“ се проведе първата прожекция на творбата, а присъстващите разгледаха и изложба с допълнителна информация за обектите, включени във филма. Филмът насочва интереса си към места и обекти, които са по-малко познати. Сред тях са общоисторическите обществени колекции в селата Дъскот, Михалци, Караисен и Вишовград, Селскостопанският музей и Мемориална музейна сбирка „Серафим Северняк“ в с. Горна Липница, исторически местности, свързани с битките на четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа и на Филип Тотю, църквата „Пресветая Богородица“ в с. Михалци, която е паметник на културата с национално значение и др. Показани са и местни обичаи като „Иванови влачуги“, които са нематериално културно наследство. Документалният филм и изложбата са създадени в следствие изпълнението на проект „Непознатото културно-историческо наследство на Павликенския край“ с бенефициент НЧ „Съединение-михалци-1870“ с. Михалци, община Павликени и договор №LI-E-2023-6 от 22.11.2023 г. към Национален фонд „Култура“. Той е на стойност 14 425 лв. Негови партньори са: Исторически музей-Дряново, Музей на Възраждането „Иларион Макариополски“ - Елена, СУ „Бачо…
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Сдружение „Подай ръка“ спечели проект 2024-1-BG01-KA122-ADU-000203800 по Програма Еразъм+, Сектор "Образование за възрастни", наречен „Неостаряващи защитници на Земята“! Целите на проекта са насочени към насърчаване на поколенията да работят заедно по екологични инициативи, както и да се повиши емоционалното и физическото им благополучие, чрез активно участие в дейности сред природата. В периода на проекта се организира и разпространение на информация до обучаеми, членове и доброволци към Сдружение "Подай ръка", за възможността за осъществяване на мобилност в Република Турция, в която да бъдат включени и хора в неравностойно положение. Всички те ще усвоят знания и нови способности да живеят устойчиво, да използват технологии за екологични каузи и да извършват физически дейности, които съответстват на възрастта им. Фокус на участието на Сдружение "Подай ръка" ще бъде и трансфера на иновативни методи и техники на преподаване и създаване на устойчиви международни партньорства за споделяне на опит.
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024

"Поклон пред хляба" в с. Горна Липница

Вторник, 03 Септември 2024 15:09
За девета поредна година в с. Горна Липница се проведе празникът "Поклон пред хляба". Събитието е организирано от Пенсионерски клуб „Липов цвят”. В надпреварата за най-красиво приготвени хлебни изделия участваха 16 домакинства с 36 кулинарни шедьовъра, посветени на Негово Величество - Хлябът. Журито в състав Мария Петкова, Диана Митева и Пламен Петров единодушно присъдиха първа награда на Надежда Боянова за нейната содена питка с препратка към Бъдни вечер с християнските символи и обичаи. На всички участници бяха връчени почетни грамоти и подаръци. Празникът приключи с общо веселие и хапане на приготвените с толкова любов и естетика сладки и солени хлебни изделия.
Публикувана в Брой 17 (995) / 2024
Страница 1 от 192