Четвъртък, 08 Януари 2026 11:48

Първи стъпки към въвеждане на принципа „Замърсителят плаща“

   Първи стъпки към въвеждане на принципа „Замърсителят плаща“ възприе Общинският съвет, който прие предложението за промени в такса „Битови отпадъци“.

   На редовната и на извънредна сесия беше разглеждано предложението, с което беше одобрена план-сметката за годишния размер на разходите за дейностите по събиране и транспортиране, третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации и поддържане чистота на териториите за обществено ползване, и определяне на таксата за битови отпадъци за 2026 г.

   И през следващата година се запазва принципът за определяне на таксата – пропорционално на база промил върху данъчната оценка на имотите на гражданите и върху по-високата между отчетната стойности данъчната оценка на активите на предприятията, след като на национално ниво беше отложено въвеждането на принципа „Замърсителят плаща“. Въпреки отлагането, Община Павликени е планирала две конкретни стъпки, които спомагат в тази посока: бизнесът, който замърсява по-малко, има възможност да плаща по-ниска такса, отколкото досега, а селищата, чиито жители са правили повече нерегламентирани сметища, т.е. които са замърсявали повече, ще имат увеличение в таксата. 

   За всяко населено място промилите ще са различни на базата на задълбочен анализ за последните три години колко реални разходи се правят за почистване и сметоизвозване, както и за справяне с нерегламентирани сметища.

   В настоящата година прогнозните разходи за дейностите по чистотата са в размер на 1 694 105 евро.

   Удължен е срокът, в който бизнесът може да подава декларации за плащане на такса смет на база генериран отпадък, след което ще има строг контрол, защото през годините са установявани злоупотреби.

   За догодина данъкът върху недвижимите имоти в Павликенско се запазва непроменен.

   По време на извънредната сесия групата „Заедно за силна община“ направи свое предложение, което беше одобрено с мнозинство от съветниците. То включва изграждането на 3 пилотни площадки за разделно събиране в населените места, изграждане на общинска система за видеонаблюдение и предприемане на мерки за установяване и санкциониране на нарушителите, извършващи нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. За постигнатото по тези предложения ще се прави отчет на всеки шест месеца.

 

Прочетена 1033 пъти

Оставете коментар

Моля убедете се, че всички задължътелни полета (маркирани със звезда) са попълнени. Не е разрешен HTML код.